Scoreboard
  • Friday, December 14, 2018
  • 74°

Scoreboard| Sports

Scoreboard

ADVERTISING

TODAY

BASKETBALL
>> College women: Rainbow Wahine Showdown–Florida Gulf Coast vs. Stanford, 4:30 p.m.; American at Hawaii, 7 p.m.; games at Stan Sheriff Center.
>> College women: Northwestern Oklahoma State vs. Chaminade, 11 a.m. at McCabe Gym.
>> High school boys: Black and Gold Classic–Kaimuki vs. Campbell JV, 10 a.m.; Kaimuki vs. Campbell, 11:30 a.m.; Kalani vs. Kamehameha, 1 p.m.; Kapolei vs. University, 2:30 p.m.; McKinley vs. University JV, 4 p.m.; McKinley vs. Maryknoll, 5:30 p.m.; games at McKinley High gym.

SATURDAY

BASKETBALL
>> College women: Rainbow Wahine Showdown–Stanford vs. American, noon; Florida Gulf Coast at Hawaii, 2:30 p.m.; games at Stan Sheriff Center.
>> High school boys: Black and Gold Classic–University vs. Kalani, 11:30 a.m.; Kamehameha vs. Kaimuki, 1 p.m.; Maryknoll vs. Kapolei, 2:30 p.m.; Campbell vs. McKinley JV, 4 p.m.; Campbell vs. McKinley, 5:30 p.m.; games at McKinley High gym.
>> ILH Division II girls: Damien at Punahou, 10 a.m.; St. Francis vs. University, 5:30 p.m., at Klum gym.

FOOTBALL
>> HHSAA Open Division State Championships: Final—Mililani vs. Saint Louis, 7:30 p.m. at Aloha Stadium.
>> HHSAA Divison I State Championships: Final—Waipahu vs. Hilo, 4:30 p.m.
>> HHSAA Division II State Championships: Final–Kapaa vs. Lahainaluna, 1:30 p.m. at Aloha Stadium.


BASKETBALL: High School Preseason

Wednesday
>> Sacred Hearts 62, St. Francis 29


CROSS COUNTRY: ILH ALL-STARS

Runner of the year: Gianna Sbarbaro, Sr., LJ
Co-coaches of the year: Derek Coryell, HBA; Duncan Macdonald, Pun

First Team
Kacie Kwan, Jr., HBA
Johanna Seng, So., HBA
Aya Margraf, Jr., Iol
Georgi Brady, Sr., Pun
Maiya Fujiwara, Sr., Pun
Maya Mastick, Jr., Pun
Malia Dickhens, Fr., Pun

Second Team
Lindsay Sasaki, Jr., HBA
Mari Monico, So., HBA
Leilani Tandy, Sr., Iol
Aya Lewis, Fr., LJ
Kristina (Tessa) Domingo, So., Mary
Kayla Almeida, Jr., Pun
Melody Lum, So., Pun

Boys

Runner of the year: Adam Harder, Jr., Han
Co-coaches of the year: Jeremy Honold, Han; Duncan Macdonald, Pun

First Team
Benjamin Hodge, So., Han
Wolfgang Sakamaki, Sr., Iol
Joshua Lerner, So., Iol
William Ho, So., KS
Aziah Schaal, Sr., P5
Parker Mooney, Sr., Pun
Cameron Coffelt, Jr., Pun

Second Team
Ethan Aimoto, So., HBA
Christian Kuwaye, So., HBA
Kanalu Monaco, Jr., Iol
Michael Shiinoki, So., Iol
Aaron Chang, Jr., Pun
Cooper Baines, So., Pun
Caden Lombard, Fr., Pun


KAYAKING: ILH ALL-STARS

Boys

Paddler of the year: Parker Murray Sr., Pun
Coach of the year: Kaihe Chong, KS

Distance
Dylan Rawlins, Sr., KS
Partick Jenkins, Sr., MPI
Bryce Conrad, Jr., MPI
Kai Binney, Jr., Pun
Aukina Hunt, Jr., Pun

Sprint
Tanner Siu, Sr., KS
Joey Correa, Jr., MPI
Zachary Ingram, Sr., Pun
J-Kai Yamafuji, Sr., Pun
Isaac Miller, Jr., Pun

Girls

Paddler of the year: Kali Wilding, So., MPI
Coach of the year: Shelley Oates-Wilding, MPI

Distance
Sierra Hamamoto, Jr., Iol
Teiana Gonsalves, Jr., KS
Ten Kusaka, Jr., P5
Kaya Lee, Sr., Pun
Pomaikai Ogata, Sr., Pun

Sprint
Hiileinani Dikilato, Jr., KS
Peyton Ku, Jr., MPI
Gabby Daley, Sr., Pun
Kiani Yost, Jr., Pun
Mehana Leafchild, So., Pun

Comments (0)
By participating in online discussions you acknowledge that you have agreed to the TERMS OF SERVICE. An insightful discussion of ideas and viewpoints is encouraged, but comments must be civil and in good taste, with no personal attacks. If your comments are inappropriate, you may be banned from posting. Report comments if you believe they do not follow our guidelines.

Having trouble with comments? Learn more here.

Scroll Up