Quantcast

Saturday, December 20, 2014         

 Print   Email   Comment | View 0 Comments   Most Popular   Save   Post   Retweet

Scoreboard

For Wednesday, November 17, 2010

By Star-Advertiser staff

POSTED:



TODAY

SURFING
Reef Hawaiian Pro: At Haleiwa, surf permitting.

Cholo's Womens Hawaiian Pro: At Haleiwa, surf permitting.

 

TOMORROW

BASKETBALL
College men: Western New Mexico at Chaminade, 7:30 p.m., McCabe Gym.

Lee Cashman Tournament: Christian Academy vs. Kalaheo, 4 p.m.; Molokai vs. Sacred Hearts, 5:30 p.m.; 'Iolani II vs. Honokaa, 7 p.m.; Castle vs. University, 8:30 p.m.; games at Kalaheo High gym.

SOCCER
Castle-Leilehua Girls Tournament: Mililani at Castle, 5 p.m.; Punahou vs. Konawaena at Castle High, 7 p.m.; Maui at Leilehua, 5 p.m.; Kamehameha vs. Kaiser at Leilehua High, 7 p.m.

SURFING
Reef Hawaiian Pro: At Haleiwa, surf permitting.

Cholo's Womens Hawaiian Pro: At Haleiwa, surf permitting.

VOLLEYBALL
WAC women: Idaho at Hawaii, 7 p.m., Stan Sheriff Center.

 

BIKING

Sandbox Races

Sunday
36-40 cruiser: 1. Barry Uyeno; 2. Todd Cullison; 3. Ari McLaren.
46-50 cruiser: 1. Russell Keliiaa; 2. Kurt Andrews; 3. Jim Drake.
6 novice: 1. Eibhear Gallagher; 2. Soleil Worrell; 3. Joshua Darlow.
7 novice: 1. Taviana Neves; 2. Kennedy Manamtam; 3. Jordan Kiko.
8 novice: 1. Declan Gallagher; 2. Kylie Rodriguez; 3. Jordan Keliiaa.
8 intermediate: 1. Ben Azelart; 2. Kanoa McLaren; 3. Rylan Ingano.
10 novice: 1. Derin Keliiaa; 2. Kaleb Best; 3. Kai Andrews.
10 intermediate: 1. Maka Hale; 2. Julien Azelart; 3. Connor Gallagher.
12 intermediate: 1. Jaiden Bing; 2. Keanu Hill; 3. Ryssen Pajela-Ingano; 4. Kiana Kornegay.
19-27 intermediate: 1. Kristopher Gellert; 2. Landon Paracuelles; 3. Kaelin Locker.
28 & over novice: 1. Brandon Correa; 2. Akoni Tacub; 3. Lance Yoshimura; 4. Jim Drake; 5. Phillip Henry; 6. Michael Bing.
28 & over intermediate: 1. Jeremy Kam; 2. Jason Enright; 3. Shane Anzai; 4. Rueben Waters; 5. Kenny Robinson.

 

SWIMMING

Hawaii Senior Olympics

Sunday
Women
50 freestyle
55-59: Debbie Gates, :32.86.
60-64: Christine Beadle: :48.61.
70-74: Lida Chase, :49.91.
75-79: Shirley Calvert-Kimata, 1:19.30.
100 freestyle
55-59: Debbie Gates, 1:13.21.
60-64: Christine Beadle, 2:25.35.
70-74: Lida Chase, 1:50.28.
75-79: Diane Stowell, 1:30.15; Shirley Calvert-Kimata, 3:21.25.
200 freestyle
70-74: Lida Chase, 4:09.27.
75-79: Diane Stowell, 3:22.15.
500 freestyle
70-74: Lida Chase, 11:08.63.
75-79: Diane Stowell, 8:45.28.
100 breaststroke
75-79: Diane Stowell, 1:49.94.
200 breaststroke
75-79: Diane Stowell, 4:02.22.
50 butterfly
55-59: Debbie Gates, :37.38.
50 backstroke
60-64: Christine Beadle, 1:03.58.
70-74: Lida Chase, 1:01.95.
75-79: Shirley Calvert-Kimata, 1:14:64.
100 backstroke
55-59: Debbie Gates, 1:33.15.
60-64: Christine Beadle, 2:46.44.
75-79: Shirley Calvert-Kimata, 2:49.69.
100 individual medley
55-59: Debbie Gates, 1:27.49.
75-79: Shirley Calvert-Kimata, 5:16.80.
200 individual medley
55-59: Debbie Gates, 3:09.86

Men
50 freestyle
55-59: Dave Sherman, :31.47.
60-64: Ray Evans, 28.78.
65-69: Robert Taylor, 32.23; Ron Snipe, :48.27.
100 freestyle
55-59: Dave Sherman, 1:17.65.
65-69: Robert Taylor, 1:17.91; Ron Snipe, 2:07.47.
200 freestyle
55-59: Dave Sherman, 2:54.22.
65-69: Robert Taylor, 3:08.89.
75-79: Vernon Knight, 3:22.90.
500 freestyle
55-59: Dave Sherman, 7:34.48.
65-69: Robert Taylor, 9:00.08.
75-79: Vernon Knight, 8:47.08.
50 breaststroke
65-69: Ron Snipe, :57.68.
70-74: Cornelius Kelly, :56.40.
100 breaststroke
65-69: Ron Snipe, 2:38.56.
70-74: Cornelius Kelly, 2:36.03.
200 breaststroke
65-69: Ron Snipe, 5:26.23.
70-74: Cornelius Kelly, :27.83.
50 butterfly
65-69: Ron Snipe, 1:02.09.
50 backstroke
55-59: Dave Sherman, :42.88.
65-69: Ron Snipe, 1:04.52.
100 backstroke
65-69: Ron Snipe, 2:22.96.
75-79: Vernon Knight, 1:45.38.
100 individual medley
65-69: Ron Snipe, 5:16.80.
75-79: Vernon Knight, 3:43.03.

 

TENNIS

OIA

Varsity girls
Monday
Campbell def. Leilehua, 5-0

 

SURFING

Quiksilver-Kamaaina Motors Big Island Pro-Am Trials

Sunday
At Honolii Beach Park, Hilo
Men
Open: 1. Theo Landt; 2. Ulu Boy Napeahi; 3. Robert Patterson; 4. Kalae O'Shaunessy; 5. Young Tarring; 6. Charlie Lindsey.
Bodyboard Open: 1. Nick Shand; 2. Kanaloa Black-Kaleleiki; 3. Colby Nicolas; 4. Cody Lucas; 5. Wil Seawater-Akana; 6. Solomon Nihipali.
Longboard Open: 1. Wayne Boy Victorino; 2. Zach London; 3. Crispin Nakoa; 4. Kiko Napeahi; 5. Kalani Kiyan; 6. Alika Weber.

Women
Open: 1. Gia Fontany; 2. Aleui Lymen; 3. Chloe Child; 4. Mary Teshima; 5. Manu Napeahi; 6. Lacey Cameron.

 






 Print   Email   Comment | View 0 Comments   Most Popular   Save   Post   Retweet

COMMENTS
(0)
You must be subscribed to participate in discussions


IN OTHER NEWS