Quantcast

Wednesday, September 17, 2014         

 Print   Email   Comment | View 0 Comments   Most Popular   Save   Post   Retweet

Scoreboard

For Wednesday, February 2, 2011

By Star-Advertiser staff

POSTED:



TODAY

BASKETBALL
WAC women: Boise State at Hawaii, 6 p.m., Stan Sheriff Center.

PacWest men: Brigham Young-Hawaii at Hawaii Pacific, 7:30 p.m., Blaisdell Arena.

PacWest women: Brigham Young-Hawaii at Hawaii Pacific, 5:30 p.m., Blaisdell Arena.

State girls basketball: Division I -- King Kekaulike vs. Kaimuki, 3 p.m.; Farrington vs. 'Iolani, 5 p.m.; Konawaena vs. Kaiser, 7 p.m.; games at McKinley gym.

Also, Pearl City vs.Waiakea, 3 p.m.; Lahainaluna vs. Kapolei, 5 p.m.; Punahou vs. Kahuku, 7 p.m.; games at Radford gym.

Division II -- Honokaa vs. Hanalani, 3 p.m.; Radford vs. Hawaii Prep, 5 p.m.; Kapaa vs. Hawaii Baptist, 7 p.m.; games at Farrington gym.

Also, Waianae vs. Kalani, 3 p.m.; Kamehameha-Hawaii vs. University, 5 p.m.; Molokai vs. Maryknoll, 7 p.m.; games at Kaimuki gym.

OIA White boys playoffs: Aiea vs. McKinley at Roosevelt gym, Kalaheo at Waialua, 6 p.m.

GOLF
College men: Amer Ari Invitational, 7:30 a.m., at Waikoloa Kings' Course.

SOCCER
ILH boys: Kamehameha at Mid-Pacific, Saint Louis at 'Iolani, Pac-Five at Punahou, 4:15 p.m.

OIA Red girls playoffs: Kaiser vs. Pearl City, 5:30 p.m.; Mililani vs. Kalani, 7 p.m.; games at Mililani High field.

Also, Kapolei vs. Kahuku, 5:30 p.m.; Roosevelt vs. Moanalua, 7 p.m.; games at Moanalua High field.

OIA White girls playoffs: Radford vs. Leilehua, 5:30 p.m.; Kalaheo vs. Waipahu, 7 p.m.; games at Kailua High field.

 

TOMORROW

BASKETBALL
PacWest men: Brigham Young-Hawaii at Hawaii Pacific, 7:30 p.m., Blaisdell Arena; Hawaii-Hilo at Chaminade, 7:30 p.m., McCabe Gym.

PacWest women: Hawaii-Hilo at Chaminade, 5 p.m., McCabe Gym.

ILH Division I boys: Saint Louis at 'Iolani, Academy of the Pacific at Maryknoll, 6:30 p.m.; Mid-Pacific at Kamehameha, 7 p.m.

ILH Division II boys: Le Jardin at 'Iolani, Lanakila Baptist at Maryknoll, 5 p.m.; University at Hanalani, Christian Academy at Hawaii Baptist, 6 p.m.

OIA White boys playoffs: Farrington vs. TBA at Waipahu, 5:30 p.m.; TBA at Waipahu, 15 minutes following first game.

State girls basketball: Division I -- Konawaena/Kaiser loser vs. Farrington/'Iolani loser, 1 p.m.; Lahainaluna/Kapolei loser vs. Punahou/Kahuku loser, 3 p.m.; Konawaena/Kaiser winner vs. Farrington/'Iolani winner, 5 p.m.; Lahainaluna/Kapolei winner vs. Punahou/Kahuku winner, 7 p.m.; games at Blaisdell Arena.

Also, King Kekaulike/Kaimuki winner vs. Pearl City/Waiakea winner at Blaisdell Arena, 11 a.m.

Division II -- Radford/Hawaii Prep loser vs. Kapaa/Hawaii Baptist loser, 5 p.m.; Molokai/Maryknoll loser vs. Kamehameha-Hawaii/University loser, 7 p.m.; games at Kaimuki gym;

Also, Molokai/Maryknoll winner vs. Kamehameha-Hawaii/University winner, 5 p.m.; Radford/Hawaii Prep winner vs. Kapaa/Hawaii Baptist winner, 7 p.m.; games at Farrington gym.

Also, Hanalani/Honokaa winner vs. Waianae/Kalani winner at Kaimuki gym, 3 p.m.

Hawaii Baptist/Honokaa loser vs. Hawaii Prep/Hanalani loser, 3 p.m.; Radford vs. Hawaii Prep/Hanalani winner, 5 p.m.; Kapaa vs. Hawaii Baptist/Honokaa winner, 7 p.m.; games at Farrington gym.

GOLF
College men: Amer Ari Invitational, 7:30 a.m., Waikoloa Kings' Course.

SOCCER
OIA Red Girls Playoffs: Game 9, 5:30 p.m.; Game 10, 7 p.m.; games at Kailua High field. Also, Game 11, 5:30 p.m.; Game 12, 7 p.m.; games at Roosevelt High field.

OIA White Girls Playoffs: Third-place game, 4 p.m., at Kailua.

VOLLEYBALL
MPSF: UC Santa Barbara at Hawaii, 7 p.m., Stan Sheriff Center.

SOCCER

OIA Playoffs

Red Division girls
Kalani 5, Waianae 0
Roosevelt 2, Campbell 1 (PK, 3-1)
Kahuku 5, Nanakuli 0
Pearl City1, Kailua 0 (PK 2-1)
Goals--Kal: Arden Matro 2, Tambrie Awi 2, Cristi Bryant). Roo: Kristin Ho. Cam: Jaissa Cadelinia. Kah: Harley Hix, Zhahe Santiago, Moana Mataafa, Kendall Krebs, Rainn Hurlbut.

White Division girls
Leilehua 5, Farrington 0
Waipahu 5, McKinley 1
Goals--Lei: Roseanne Dumlao 2, Jesmyn Agustin, Shelby Hill, Aubrey Ohara. Wai: Kerri Fujiwara 2, Jahna Tacson 2, Alyssa Almogela. McK: Samantha Garcia.

RUNNING

Sharon's Run - 5K

Sunday
At Kapiolani Community College
Women
Top finisher--Karen Dawson, 22:40.
0-5--1. Jennifer Moran, 27:45; 2. Alex Godfrey, 1:15:26; 3. Aoi Tsutsumi, 1:16:46.
6-12--1. Mila Gaston, 28:09; 2. Jaeda Cazimero, 30:40; 3. Kaysi Cazimero, 31:09.
13-19--1. Deborah Gillain, 31:21; 2. Hien Phan Trinh Thuc, 48:23; 3. Annastazia Godfrey, 1:15:19.
20-24--1. Celinna Pascual, 27:42; 2. Wendy Tamashiro, 35:09.
25-29--1. Charlene Gaurano, 24:35; 2. Salina Bliss, 35:46; 3. Laurel Carr, 35:47.
30-34--1. Jenny Gatzemeyer, 35:52; 2. Bridget Fitzgibbons, 37:45; 3. Candi Sholes, 39:39.
35-39--1. Sarah Li, 24:57; 2. Lerma Jean Nakashima, 33:33; 3. Maureen Ballard, 41:07.
40-44--1. Medeline Harkins, 30:42; 2. Jennette Cazimero, 41:04; 3. Lisa Lum, 43:25.
45-49--1. Amy Klosterman, 24:25; 2. Jeanine Nakakura, 26:25; 3. Cheryl Kimura, 32:45.
50-54--1. Linda Okita, 34:30; 2. Pam Langley, 35:16; 3. Jill Pentecost, 51:14.
55-59--1. Joy Hess, 51:17.
60-64--1. Lynda Kelly, 29:05.
65-69--1. Marsha Regensburg, 44:18.

Men
Top finisher--Kevin Stack, 21:20.
6-12--1. Andrew James Kaleo Nakashima, 27:46; 2. Kaid Comardelle, 34:21; 3. Chaz Cazimero, 41:03.
13-19--1. Dakota Miller, 26:14; 2. Ellis "Mikko" Harkins, 32:39.
25-29--1. Allen-John Vergara, 34:50; 2. Chris Cline, 37:19; 3. Adam Sholes, 38:35.
30-34--1. David Saunders-Scott, 24:07; 2. Paul II Villanueva, 25:21; 3. Jason Gabonia, 29:09.
35-39--1. Walter Iwasaki, 21:36; 2. GQ Koenig, 27:06; 3. Brian Lim, 41:09.
40-44--1. Tony Gaston, 28:10; 2. Scott Cran, 29:35; 3. Derik Takai, 36:16.
45-49--1. Pete Hildreth, 22:35; 2. Frank Pepe, 30:39; 3. Jim Detrude, 35:06.
50-54--1. Keith Miller, 22:28; 2. Michael Lum, 22:53; 3. Paul Campbell, 25:22.
55-59--1. Paul Speck, 23:43.
60-64--1. Thomas Kelly, 34:05.
65-69--1. Ed Kemper, 26:16; 2. Calvin Chock, 41:10.

PADDLING

Na Opio Canoe Racing Association

Saturday
Division AA--1. Leeward Kai 54, 2. Keahiakahoe 40, 3. Na Holokai 26, 4. Alapa Hoe 12, 5. Kalihi Kai 10.
Division A--1. Ilau Hoe 10, 2. Kumulokahi Elks 9, 3. Ka Mamalahoe 9, 4. Kaiheo 6, 5. Puuloa Outrigger, 3.
Girls
OC-1 Novice A--1. Kalihi Kai, 2:42.73; 2. Leeward Kai, 2:47.42; 3. Keahiakahoe, 2:52.47; 4. Alapa Hoe, 2:53.56; 5. Kumulokahi Elks, 2:55.35.
OC-1 Novice B--1. Alapa Hoe, 2:47.29; 2. Keahiakahoe, 2:53.57; 3. Leeward Kai, 3:03.41; 4. Ka Mamalahoe, 3:09.19; 5. Kalihi Kai, 3:09.45.
OC-1 Varsity quarter mile--1. Ilau Hoe, 2:31.79; 2. Keola O Ke Kai, 2:35.64; 3. Kalihi Kai, 2:36.07; 4. Keahiakahoe, 2:39.82; 5. Alapa Hoe, 2:42.23.
OC-1 Junior varsity--1. Kalihi Kai, 2:23.43; 2. Leeward Kai, 2:26.88; 3. Keahiakahoe, 2:28.45; 4. Ka Mamalahoe, 2:30.24; 5. Keola O Ke Kai, 2:30.54.
Varsity half mile--1. Leeward Kai, 4:25.31; 2. Ilau Hoe, 4:26.57; 3. Keahiakahoe, 4:26.99; 4. Ka Mamalahoe, 4:31.68; 5. Kalihi Kai, 4:34.44.
Junior varsity--1. Leeward Kai, 2:02.45; 2. Keahiakahoe, 2:05.68; 3. Ilau Hoe, 2:09.34; 4. Na Holokai, 2:12.23; 5. Manu O Ke Kai, 2:16.04.
Novice A quarter mile--1. Leeward Kai, 2:16.58; 2. Kumulokahi Elks, 2:18.74; 3. Na Holokai, 2:19.97; 4. Keahiakahoe, 2:27.74; 5. Kaiheo, 2:28.02.
Novice B quarter mile--1. Na Holokai, 2:36.41; 2. Kaiheo, 2:44.27; 3. Leeward Kai, 2:45.25; 4. Makalei, 3:19.13; 5. Kalihi Kai, 3:34.52.

Boys
OC-1 Novice A--1. Keahiakahoe, 2:12.05; 2. Keola O Ke Kai, 2:15.24; 3. Leeward Kai, 2:18.08; 4. Kalihi Kai, 2:26.67; 5. Ka Mamalahoe, 2:42.88.
OC-1 Novice B--1. Pulama Hoe, 2:45.43; 2. Kalihi Kai, 2:47.43; 3. Keola O Ke Kai, 2:47.74; 4. Ka Mamalahoe, 2:56.39; 5. Keahiakahoe, 3:00.20.
OC-1 Varsity quarter mile--1. Keahiakahoe, 1:54.29; 2. Kalihi Kai, 2:10.05; 3. Leeward Kai, 2:13.46; 4. Kumulokahi Elks, 2:17.42; 5. Makalei, 2:21.10.
OC-1 Junior varsity quarter mile--1. Leeward Kai, 2:13.60; 2. Keahiakahoe, 2:24.08; 3. Ka Mamalahoe, 2:25.94; 4. Kumulokahi Elks, 2:30.52; 5. Alapa Hoe, 2:32.43.
Varsity--1. Leeward Kai, 3:47.33; 2. Keahiakahoe, 3:47.61; 3. Ka Mamalahoe, 3:55.88; 4. Alapa Hoe, 4:00.10; 5. Manu O Ke Kai, 4:00.41.
Junior varsity--1. Keahiakahoe, 1:47.22; 2. Leeward Kai, 1:50.76; 3. Alapa Hoe, 1:53.44; 4. Keola O Ke Kai, 1:58.94; 5. Na Holokai, 2:01.34.
Novice A quarter mile--1. Keahiakahoe, 2:08.46; 2. Kalihi Kai, 2:09.75; 3. Leeward Kai, 2:10.52; 4. Makalei, 2:14.52; 5. Na Holokai, 2:15.70.
Novice B quarter mile--1. Na Holokai, 2:37.49; 2. Kumulokahi Elks, 3:03.99; 3. Keahiakahoe, 3:18.21; 4. Makalei, 3:18.58.

Mixed
Novice A quarter mile--1. Leeward Kai, 2:13.83; 2. Keahiakahoe, 2:15.16; 3. Na Holokai, 2:22.78; 4. Kalihi Kai, 2:23.35; 5. Kaiheo, 2:25.70.
Novice B quarter mile--1. Leeward Kai, 2:31.91; 2. Na Holokai, 2:34.84; 3. Puuloa Outrigger, 2:58.93; 4. Pulama Hoe, 3:04.43; 5. Kalihi Kai, 3:09.22.
Varsity half mile--1. Keahiakahoe, 4:00.12; 2. Ka Mamalahoe, 4:04.33; 3. Alapa Hoe, 4:08.42; 4. Leeward Kai, 4:10.48; 5. Kumulokahi Elks, 4:11.50.
Junior varsity quarter mile--1. Leeward Kai, 1:57.99; 2. Alapa Hoe, 1:58.56; 3. Ilau Hoe, 1:59.06; 4. Keahiakahoe, 2:01.17; 5. Kalihi Kai, 2:02.67.





More From The Star-Advertiser

Scoreboard

Scoreboard




 Print   Email   Comment | View 0 Comments   Most Popular   Save   Post   Retweet

COMMENTS
(0)
You must be subscribed to participate in discussions


IN OTHER NEWS