comscore Scoreboard | Honolulu Star-Advertiser
Scoreboard | Sports

Scoreboard

[ AD HAS BEEN REMOVED FROM THIS STORY ]

Calendar
Today
GOLF
College men: Hoakalei Country Club
Invitational, all day, at Hoakalei Country Club; Also, Dennis Rose Intercollegiate, 7 a.m., at Waikoloa Kings’ Course.
College women: Rainbow Wahine
Invitational, all day, at Kapolei Golf Course; Also, Dennis Rose Intercollegiate, all-day, at Waikoloa Kings’ Course.
VOLLEYBALL
PacWest women: Azusa Pacific at
Hawaii Hilo, 4 p.m., at UHH gym.
WATER POLO
ILH Division II boys:
Single-Elimination Tournament—
Consolation, Mid-Pacific vs. Le Jardin, 5 p.m.; Championship, ‘Iolani at Punahou, 6 p.m.; matches at Punahou.

Tuesday
BASKETBALL
College women exhibition: Hawaii
Pacific at Hawaii, 7:30 p.m., at Stan Sheriff Center.
GOLF
College men: Hoakalei Country Club
Invitational, all day, at Hoakalei Country Club; Also, Dennis Rose Intercollegiate, 7 a.m., at Waikoloa Kings’ Course.
College women: Rainbow Wahine
Invitational, all day, at Kapolei Golf Course; Also, Dennis Rose Intercollegiate, all-day, at Waikoloa Kings’ Course.
WATER POLO
ILH Division II boys: Overall
championship, if necessary.
POLO
Honolulu Polo Club
Sunday
At Waimanalo
Poloween Colin Ogawa Cup
Team A 5, Team B 2
Goal scorers–Team A: Sarah Agnew-Miller 3, Christine Devlin, Nalu Pitzel. Team B: Bill Cirton, Steve Ching .
Volleyball
2019 New City Nissan/HHSAA Girls Volleyball State
Championships
Saturday
Division I
Most Outstanding Player: Keonilei Akana, Kamehameha.
All-Tournament Team: Tara De Sa, Kamehameha; Kaia Dunford, Punahou; Grace Fiaseu, Punahou; Amariis Garcia, Moanalua; Devin Kahahawai,
Kamehameha; Maui Robins,
Kamehameha; Bryanne Soares,
Kamehameha.
Division II
Most Outstanding Player: Del “Kaulana” Kalulu-Sugoi, Damien.
All-Tournament Team: Milan Ah Yat,
University; Heavenly “Lala” Campbell, Damien; Ella Connor, Seabury Hall;
Braeanna Moises, Waimea; Rayne Pactol, Damien; Aiyani Park, Damien; Raelee
Samio, Waimea.

Triathlon
24th XTERRA World
Championship
Sunday, At Kapalua
Swim–1 mile; Bike–20 miles (two laps); Run–6.5-mile
Elite Men, Top 10–1. Bradley Weiss
(Stellenbosch, South Africa), 2:33:39; 2. Arthur Serrieres (Montpellier, France), 2:34:54; 3. Ruben Ruzafa (Malaga, Spain), 2:35:23; 4. Sam Osborne (Rotorua, New Zealand), 2:37:02; 5. Ced; 6. Josiah
Middaugh (Eagle-Vail, Colorado), 2:40:36; 7. Karel Dusek (Karlovy Vary, Czech Rep.), 2:42:37; 8. Karsten Madsen (Kitchener, Canada), 2:43:39; 9. Maxim Chane
(Falicon, France), 2:43:55; 10. Karel Zadak (Brno, Czech), 2:44:03.
Elite Women, Top 10–Flora Duffy
(Devonshire, Bermuda), 2:49:23; 2. Lesley Paterson (Stirling, Scotland), 3:03:35; 3. Helena Erbenova (Jablonec nad Nisou, Czech Rep.), 3:04:37; 4. Morgane Riou (Fontenay Aux Roses, France), 3:05:22; 5. Lizzie Orchard (Auckland, New Zealand), 3:05:32; 6. Suzie Snyder (Reno, Nevada), 3:06:00; 7. Alizee Paties (Dijon, France), 3:10:55; 8. Penny Slater
(Wamboin, Australia), 3:11:53; 9.
Samantha Kingsford (Tirau, New Zealand), 3:15:46; 10. Carina Wasle (Kundl, Austria), 3:16:31.

CROSS COUNTRY
ILH Championships
Saturday, At Mid-Pacific
Boys
Team Standings–1. Punahou, 25 points; 2. Hawaii Baptist, 54; 3. Kamehameha, 74; 4. Hanalani, 105; 5. ‘Iolani, 125; 6.
Maryknoll, 168; 7. Mid-Pacific, 186; 8. Damien, 208; 9. Christian Academy, 248.
Individual–1. Adam Harder (Hanalani), 16:56.67; 2. Connor Malinger Hawaii
Baptist), 17:27.78; 3. Cade Lehl
(Punahou), 17:37.27; 4. Jordan Furuta (Punahou), 17:40.46; 5. Caden Lombard (Punahou), 17:44.74; 6. Cooper Baines (Punahou), 17:58.8; 7. Nicholas Pugliese (Punahou), 18:06.24; 8. William Ho (Kamehameha), 18:22.07; 9. Ethan Aimoto (Hawaii Baptist), 18:29.4; 10. Josiah Lum (Hawaii Baptist), 18:30.27; 11. Michael Shiinoki (‘Iolani), 18:35.83; 12. Justin Mayeshiro (Hawaii Baptist), 18:41.68; 13. Kai Szostack (Pac-Five), 18:45.02; 14. Parker Wagnild (Mid-Pacific), 18:47.02; 15. Kevin Au (Hanalani), 18:51.4; 16. Ivan Kalua (Kamehameha), 18:54.33; 17.
Makoa Inciong (Kamehameha), 18:55.71; 18. Keola Sanchez (Kamehameha), 18:59.02; 19. Kanoa Jacang
(Kamehameha), 19:00.83; 20. Dante
Sbarbaro (Le Jardin), 19:03.1.
Girls
Team–1. Hawaii Baptist, 29; 2. Punahou, 40; 3. ‘Iolani, 86; 4. Kamehameha, 96; 5. Maryknoll, 151; 6. Le Jardin, 159; 7. Hanalani, 186; 8. Mid-Pacific, 214.
Individual–1. Malia Dickhens (Punahou), 20:05.86; 2. Kacie Kwan (Hawaii Baptist), 20:21.02; 3. Ashley Kodama (Hawaii
Baptist), 20:33.02; 4. Sasha
Iizuka-Sheeley (Punahou), 20:50.05; 5. Aya Margraf (‘Iolani), 20:50.61; 6. Johanna Seng (Hawaii Baptist), 21:00.68; 7. Lauren Saunders (Punahou), 21:02.1; 8. Lindsay Sasaki (Hawaii Baptist), 21:03.29; 9. Kristina (Tessa) Domingo (Maryknoll), 21:08.43; 10. Mari Monico (Hawaii
Baptist), 21:18.96; 11. Lindsey Jaeger (Hawaii Baptist), 21:32.27; 12. Kayla Almeida (Punahou), 21:34.27; 13. Caley Chun (Hawaii Baptist), 21:41.24; 14.
Mahea Deenik (Kamehameha), 21:49.57; 15. Myndee Dyer (‘Iolani), 21:56.05; 16. Izzy Ford (Punahou), 22:09.71; 17. Kaci Stokes (Kamehameha), 22:15.43; 18. Elena Piette (Le Jardin), 22:19.27; 19. Cynthia Watanabe (‘Iolani), 22:21.18; 20. Keonaokalani Maldonado (Kamehameha), 22:36.49.
OIA Championships
Saturday, At Central Oahu Regional Park
Boys
Team–1. Kalani, 54 points; 2. Radford, 83; 3. Pearl City, 98; 4. Kalaheo, 120; 5.
Mililani, 137; 6. Moanalua, 143; 7.
Campbell, 171; 8. McKinley, 188; 9.
Leilehua, 253; 10. Kapolei, 286; 11.
Kaiser, 304; 12. Waianae, 308; 13.
Roosevelt, 362; 14. Kahuku, 378.
Individual–1. Narayana Schneider (McKinley), 17:12.75; 2. Ben Zerr
(Kalaheo), 17:17.01; 3. Koby Shuman, (McKinley), 17:26.86; 4. Andre Marin (Moanalua), 17:32.40; 5. Carlos
Orona-Frias (Leilehua), 17:46.51; 6.
Matthew Hoffman (Radford), 17:51.08; 7. Micah Kimura (Kalani), 17:59.77 7; 8.
Konner Jacang (Aiea), 18:05.22; 9.
Kaulana Suzuki (Kalani), 18:05.82; 10. James May (Radford), 18:07.78; 11. Sean Palacay (Pearl City), 18:18.91; 12. Peter Ramos (Waipahu), 18:21.47; 13. Dristen Canaday (Kalani), 18:22.81; 14. Alex Lau (Kalani), 18:24.69; 15. Gabriel Sarpi (Campbell), 18:25.64; 16. Micah
Willweber (Kalaheo), 18:31.07; 17. Josh Namnama (Pearl City), 18:33.35; 18. Raudo Inomata (Kalani), 18:34.51; 19. Peyton Yamamoto (Moanalua), 18:36.12; 20. Kale Glunt (Mililani), 18:37.59.
Girls
Team–1. Kalaheo High School, 54 points; 2. Radford, 64; 3. Roosevelt, 125; 4.
Leilehua, 134; 5. Campbell, 139; 6. Pearl City, 150; 7. Kalani, 153; 8. Mililani, 173; 9.
Kahuku, 181; 10. Waianae, 276; 11.
Kaiser, 285.
Individual–1. Emily Naylor (Kalaheo), 20:22.78; 2. Mikayla Carkhuff (Leilehua), 21:06.22; 3. Naomi Bates (Radford), 21:33.01; 4. Ekater Martyusheva
(Radford), 21:42.41; 5. Kaylee Noda (Pearl City), 21:52.91; 6. Paige Basilio (Kalani), 22:08.72; 7. Cammy Lauro (Kalaheo), 22:18.11; 8. Kamryn Shigemoto (Mililani), 22:30.71; 9. Summer Herbertson (Radford), 22:31.29; 10. Hannah Schmidt (Leilehua), 22:33.32; 11. Rachael Enstrom (Campbell), 22:35.20; 12. Rachel Schmidt (Leilehua), 22:35.82; 13. Macy Carroll
(Kalaheo), 22:41.14; 14. Maleah Kanayama (Moanalua), 22:44.33; 15.
Larissa Teramura (Kalaheo), 22:45.83; 16. Karyl Ignacio (Pearl City), 22:47.15; 17. Sandra Xiao (Roosevelt), 22:48.43; 18. Tealani Wasson (Kahuku), 22:51.88; 19. Folole Torres (Kahuku), 22:55.31; 20.
Karina Maciel (Kalaheo), 22:56.52.

Comments (0)

By participating in online discussions you acknowledge that you have agreed to the Terms of Service. An insightful discussion of ideas and viewpoints is encouraged, but comments must be civil and in good taste, with no personal attacks. If your comments are inappropriate, you may be banned from posting. Report comments if you believe they do not follow our guidelines.

Having trouble with comments? Learn more here.

Scroll Up