comscore Scoreboard | Honolulu Star-Advertiser
Scoreboard | Sports

Scoreboard

[ AD HAS BEEN REMOVED FROM THIS STORY ]

TODAY

No major local sporting events scheduled.

MONDAY

SAILING
>> ILH Division II-III make-up date: 4 p.m., at Magic Island.


SOFTBALL

HHSAA Division I Softball Championships
At Rainbow Wahine Softball Stadium

First Round, Wednesday
>> Maui vs. Leilehua, noon
>> Kealakehe vs. Campbell, 2:15 p.m.
>> Kamehameha vs. Roosevelt, 4:30 p.m.
>> Pearl City vs. Kapolei, 7 p.m.

Quarterfinals, Thursday
>> No. 3 Lahainaluna vs. Pearl City/Kapolei winner, noon
>> No. 4 Waiakea vs. Kamehameha/Roosevelt winner, 2:15 p.m.
>> No. 1 Mililani vs. Maui/Leilehua winner, 4:30 p.m.
>> No. 2 Maryknoll vs. Kealakehe/Campbell winner, 7 p.m.

HHSAA Division II Softball Championships
At McKinley High School

First Round, Wednesday
>> Honokaa vs. Waipahu, noon
>> Radford vs. Konawaena, 2:15 p.m.
>> Lanai vs. Kohala, 4:30 p.m.
>> St. Francis vs. Kalani, 7 p.m.

Quarterfinals, Thursday
>> No. 3 Kapaa vs. Konawaena/Radford winner, noon
>> No. 1 Kamehameha-Hawaii vs. Honokaa/Waipahu winner, 2:15 p.m.
>> No. 4 Molokai vs. St. Francis/Kalani winner, 4:30 p.m.
>> No. 2 Aiea vs. Lanai/Kohala winner, 7 p.m.


VOLLEYBALL

HHSAA Division I Boys Volleyball Championships

First Round, Monday
>> Kaiser at Moanalua, 7 p.m.
>> Waianae at ‘Iolani, 6 p.m.
>> Kapolei at Waiakea, 4 p.m.
>> Waipahu at King Kekaulike, 6 p.m.

Quarterfinals, Thursday

At Moanalua
>> No. 4 Kamehameha-Maui vs. Kapolei/Waiakea winner, 5 p.m.
>> No. 1 Punahou vs. Moanalua/Kaiser winner, 7 p.m.

At Radford
>> No. 2 Kamehameha-Hawaii vs. King Kekaulike/Waipahu winner, 5 p.m.
>> No. 3 Mililani vs. ‘Iolani/Waianae winner,  7 p.m.

Semifinals on Friday at Moanalua, championship match on Saturday at the Blaisdell Arena

HHSAA Division II Boys Volleyball Championships

Quarterfinals, Thursday

At Hawaii Baptist
>> No. 1 Hawaii Baptist vs. Castle, 5 p.m.
>> No. 4 Molokai vs. Hawaii Prep, 7 p.m.

At Kalani
>> No. 2 Kapaa vs. Konawaena, 5 p.m.
>> No. 3 Farrington vs. St. Francis, 7 p.m.

Semifinals on Friday at Hawaii Baptist, championship match on Saturday at the Blaisdell Arena.


JUDO

OIA Championships, Saturday
Individual winners

Boys

108: 1. Mitchell Funasaki, Mililani; 2. Hunter Nagatani, Waipahu; 3. Bryson Dechoso, Campbell.

114: 1. Andre Pagurayan, Kapolei; 2. Mccade Ho, Moanalua; 3. Kaden Tallman, Mililani.

121: 1. Logan Garcia, Moanalua; 2. Koby Chun, Kaiser; 3. Jayson Pagurayan, Kapolei.

132: 1. Noah Wusstig, Moanalua; 2. Rodan Salangdron, Kapolei; 3. Maika Akamine, Mililani.

145: 1. Chase Wusstig, Moanalua; 2. Quan Lac, McKinley; 3. Kyson Yoshimura, Pearl City.

161: 1. Colin Ikei, Mililani; 2. Rysan Leong, Kalaheo; 3. Christian Edwards, Pearl City.

178: 1. Kawena Esperas, Castle; 2. Daniel Ochoa, McKinley; 3. Zion Lista, Farrington.

198: 1. Kailer Okura, Kalani; 2. Micah Wong-Lau, Kahuku; 3. Aiden Fernandes, Pearl City.

220: 1. Lauli’I Iosefa, McKinley; 2. Fagatogo Sotoa, Kapolei. 3; James Souza, Mililani.

285: 1. Isaac Alapai, Kapolei; 2. David Higashi, Kalani; 3. Noah Williams, Mililani.

Girls

98: 1. Meagan Funasaki, Mililani; 2. Precious Tampos, Waipahu; 3. Anjelynn Baron, Roosevelt.

103: 1. Xiaolin Mai, Roosevelt; 2. Nicolle Nishimura, Aiea; 3. Maia Fernandez, Pearl City.

109: 1. Kayla Odo, Pearl City; 2. Brianna Leong, Leilehua; 3. Yuting He, Roosevelt.

115: 1. Czarina Pineda-Abaya, Kalani; 2. Mariah Spix, Leilehua; 3. Alexandria Nelson, Roosevelt.

122: 1. Mayu Wise, Mililani; 2, Mikayla Abe, Pearl City; 3, Phoebe Pineda-Abaya, Kalani.

129: 1. Macy Higa, Roosevelt; 2. Zoe Tateyama, Kalani; 3. Faith-Joy Okubo, Moanalua.

139: 1. Teniya Alo, Kahuku; 2; Nina Seoane, Pearl City; 3. Jaelynn Miner, NanakulI.

154: 1. Jackie Fuamatu, Pearl City; 2. Cassandra Tongi, Kahuku; 3. Saelor Taumua, Farrington.

172: 1. Michelle Tanuvasa, Pearl City; 2. Shea Charles, Roosevelt; 3. Kelani Corbett, Leilehua.

220: 1. Kyrah Hughley Moanalua; 2. Jennie Fuamatu, Pearl City; 3. Tangiteina Niutupuivaha, Kahuku.


TRACK & FIELD

OIA Championships
At Mililani, Saturday

Girls

Team results—1. Kaiser 100, 2. Campbell 68.50, 3. Radford 54, 4. Leilehua 50.5, 5. Mililani 43, 6. Kalani 30, 7. Moanalua 26, 8. Roosevelt 22, 9. Kahuku 21, t10. Farrington, Castle, 14.

100 hurdles—1. Leilani Leopard, Camp, 15.74; 2. Tommi Hintnaus, Kais, 15.88; 3. Cameron Woods, Kaln, 16.29.

100 dash—1. Kristen O’Handley, Kais, 12.39; 2. Mackenzie Reed, Mil, 12.85; 3. Daelenn Tokunaga, PC, 12.95.

1500 run—1. Carly Dailey, Moan, 5:03.08; 2. Camryn Butz, Rad, 5:03.19; 3. D’Elle Martin, Roos, 5:03.68.

4×100 relay—1. Kaiser, 2. Campbell, 3. Leilehua. (No times due to malfunction)

400 dash—1. Kristen O’Handley, Kais, 58.05; 2. Ryanne Navarro, Mil, 59.54; 3. Jordan Schmidt, Lei, 60.21.

300 hurdles—1. Leilani Leopard, Camp, 47.22; 2. Tommi Hintnaus, Kais, 47.48; 3. Shea Kauanui, Cast, 47.61.

800 run—1. Brooke Michaels, Rad, 2:30.32; 2. Karla Angulo, Rad, 2:30.44; 3. Kylie Bean, Cast, 2:30.84.

200 dash—1. Kristen O’Handley, Kais, 25.78; 2. Mackenzie Reed, Mil, 26.33; 3. Kameron Smith, Camp, 26.40.

3000 run—1. Camryn Butz, Rad, 11:28.07; 2. Dallas Inouye, Moan, 11:37.67; 3. Maya Hoeft, Mil, 11:38.38.

4×400 relay—1. Mililani 4:10.57, 2. Roosevelt 4:14.50, 3. Campbell 4:17.47.

High jump—1. Kristen O’Handley, Kais, 5-05.25; 2. Jasianna Ah Nee-Green, Camp, 5-00.00; t3. Hannah Hollenbeck, Kais; Nicole Lauro, Moan; Megan McHale, Wail; 4-06.00.

Pole vault—1. Tommi Hintnaus, Kais, 11-07.00; 2. Juliette Lum, Kais, 10-06.00; t3. Laura Dias, Roos; Megan Lee-Watanabe, Lei; 8-00.00.

Long jump—1. Aosha Beckwith, Lei, 17-01.25; 2. Azure Chung, Kaln, 16-09.50; 3. Emily Leong, Kaln, 16-04.25.

Triple jump—1. Aosha Beckwith, Lei, 36-08.25; 2. Emily Leong, Kaln, 35-10.00; 3. Kayla Borja, Kaim, 33-07.75.

Discus throw—1. Brittany Kamau, Farr, 130-04.00; 2. Bradina Anae, Kah, 116-02.00; 3. Honey Perez-Wasson, Kah, 112-04.00.

Shot put—1. Leslie Mamai-Lagafuaina, Aiea, 42-10.75; 2. Kamaleikuhalia Krug, Anue, 41-00.75; 3. Bradina Anae, Kah, 38-06.00.

Boys

Team results—1. Mililani 75, 2. Leilehua 56, 3. Campbell 45.75, 4. Kaiser 42, 5. Radford 40, 6. Kalaheo 39, 7. Roosevelt 30.75, 8. Waipahu 28, 9. Kapolei 27, 10. Farrington 26.75.

110 hurdles—1. Damion Scandrick, Lei, 15.78; 2. Kendrick Beitzel, Lei, 16.15; 3. Mic Chapur-Ferrera, Mil, 16.76.

100 dash—1. Jacob Schmidt, Lei, 11.00; 2. Jaratt Kaopuiki-Ota, Mil, 11.07; 3. Isaiah Harris, Waip, 11.15.

1500 run—1. Avery Torres, Kalh, 4:16.58; 2. Colby Otero, Kalh, 4:17.61; 3. Narayana Schneider, McK, 4:20.08.

4×100 relay—1. Mililani 43.75, 2. Kapolei 44.09, 3. Radford 44.13.

400 dash—1. Aaron Rivas, Kais, 50.56; 2. Cooper Tirado, Kapo, 50.75; 3. Jacob Schmidt, Lei, 51.19.

300 hurdles—1. Matthew April, Roos, 41.61; 2. Kamui Peeples, Kail, 42.22; 3. Charles Johnson, Rad, 42.62.

800 run—1. Nicholas Georgia, Kais, 1:55.86; 2. Hudson Lockette, Cast, 1:58.17; 3. Sydney Mizukami, Kais, 2:00.86.

200 dash—1. Jacob Schmidt, Lei, 22.49; 2. Kaleo Pogue, Mil, 22.84; 3. Jaratt Kaopuiki-Ota, Mil, 23.17.

3000 run—1. Avery Torres, Kalh, 9:02.66; 2. Colby Otero, Kalh, 9:07.47; 3. Tyler Stiles, Mil, 9:33.37.

4×400 relay—1. Radford 3:29.43, 2. Kapolei 3:30.22, 3. Kaiser 3:32.09.

High jump—1. Douglas Mitchell, Wain, 6-04.00; 2. Ronald Norbrey II, Camp, 6-00.00; 3. Kevin Jafar, Rad, 5-10.00.

Pole vault—1. Jamir Bryant, Roos, 13-03.00; 2. Lon Okami, Roos, 11-06.00; 3. Sean Dagan, Mil, 11-00.00.

Long jump—1. Ronald Norbrey II, Camp, 21-09.75; 2. Isaiah Harris, Waip, 21-03.75; 3. Carl Justin Hermosura, PC, 21-03.00.

Triple jump—1. Isaiah Harris, Waip, 44-04.25; 2. Douglas Mitchell, Wain, 43-08.75; 3. Carl Justin Hermosura, PC, 43-01.25.

Discus throw—1. Ahofitu Maka, Farr, 153-02.00; 2. Treau Tupuola, Aiea, 147-07.00; 3. Braxton Victor, Lei, 137-04.00.

Shot put—1. Ahofitu Maka, Farr, 51-11.50; 2. Ferenisi Lualemaga, Aiea, 50-08.00; 3. Treau Tupuola, Aiea, 44-04.00.

Click here to see our full coverage of the coronavirus outbreak. Submit your coronavirus news tip.

Be the first to know
Get web push notifications from Star-Advertiser when the next breaking story happens — it's FREE! You just need a supported web browser.
Subscribe for this feature
Comments (0)

By participating in online discussions you acknowledge that you have agreed to the Terms of Service. An insightful discussion of ideas and viewpoints is encouraged, but comments must be civil and in good taste, with no personal attacks. If your comments are inappropriate, you may be banned from posting. Report comments if you believe they do not follow our guidelines.

Having trouble with comments? Learn more here.

Scroll Up