comscore Scoreboard | Honolulu Star-Advertiser
Scoreboard | Sports

Scoreboard

CALENDAR
Today
No major local sporting events scheduled.
WEDNESDAY
BASKETBALL
James Alegre Boys Invitational: Radford vs. Honokaa, 2 p.m.; Leilehua vs. Saint Louis, 3:30 p.m.; Kalaheo vs. Lahainaluna, 5 p.m.; Farrington vs. Punahou, 6:30 p.m.; Moanalua vs. Hayward (Calif.), 8 p.m.; games at Radford gym.
Keaau-Waiakea Boys Basketball Tournament: At Keaau—Roosevelt vs. Hawaii Prep, 4 p.m.; Seabury Hall vs. St. Joseph, 5:30 p.m.; Kau vs. Keaau, 7 p.m. At Waiakea—Waiakea II vs. Kohala, 3:30 p.m.; Kealakehe vs. Mid-Pacific, 5 p.m.; Parker vs. Waiakea, 6:30 p.m.; Kaiser vs. Hilo, 8 p.m.
SOCCER
ILH girls: Punahou at ‘Iolani, 4 p.m.; Sacred Hearts at Mid-Pacific, 4 p.m.; Pac-Five vs. Damien, 4 p.m., at Kapiolani Field 2; Le Jardin at Kamehameha, 6 p.m.

RUNNING
Holiday 5K Run
At Kapiolani Park
Sunday
Female
Open: 1. Ellen Cole 22:58.4. 2. Lauren Kawahakui 23:17.4. 3. Kelli Lyau 23:30.8. 10-14: 1. Lily Marshall 26:36.3. 2. Eleanor Marshall 28:23.9. 3. Mathilde Dettling 28:43.0. 15-19: 1. Christine Wakuzawa 27:42.1. 25-29: 1. McKinley Anderson 24:51.2. 2. Ronnilynnne Clark 41:13.7. 30-34: 1. Liane Fukumoto 27:59.6. 2. Amber House 28:43.7. 3. Hoan Ngoc 32:35.5. 35-39: 1. Cari Sweet 29:47.5. 2. Yvonne Rogan 30:07.2. 3. Sophie Orr 31:02.8. 40-44: 1. Amie Lawyer 27:51.3. 2. Lori Ann Concepcion 31:43.8. 3. Grace Chen 35:32.3. 45-49: 1. Stacey Dettling 35:06.1. 2 Katherine Marshall 42:39.1. 3. Karen Russell 51:56.6. 50-54: 1. Olga Fino 54:54.9. 55-59: 1. Naomi Morita 26:18.6. 2. Petra Woerner 27:45.4. 3. Beth Blackburn 37:11.0. 60-64: 1. Eriko Nishio Fong 24:44.9. 2. Lynn Muramaru 27:43.8. 3. Annie Marshall 28:11.4. 65-69: 1. Shuko Yamane 24:50.8. 2. Halina Zaleski 27:50.3. 3. Karen Loomis 34:00.7. 70-74: 1. Eileen Ward 46:04.1. 75-79: 1. Joy Schoenecker 51:56.4.
Male
Open: 1. Kengo Yoshimoto 18:33.5. 2. Alexander Gardner 19:23.5. 3. Michael Anderson 19:30.9. 9-younger: 1. Jackson Wilson 31:37.2. 2. Kevin Colby Lew 35:32.8. 15-19: 1. Noah Yates 20:35.8. 2. Ryosuke Asai 22:01.3. 20-24: 1. Evan Waterbury 23:43.3. 25-29: 1. Roy Aviles 26:11.7. 2. Jon Clark 27:17.8. 3. Carter Eltzroth 28:51.9. 30-34: 1. Gabe  Wofford 23:45.0. 2. Huy Phung 27:15.3. 3. Gregory Rich 28:53.0. 35-39: 1. Rodrigo Machado 22:35.8. 2. John Stanley 29:06.4. 40-44: 1. Tomotaka Fukushi 20:34.4. 2. Ray Wilson 22:05.7. 3. John Irwin 26:20.9. 45-49: 1. Robert Los 23:51.9. 2. Terence Russell 23:55.4. 3. Mikko Viitala 24:41.3. 50-54: 1. Jonathan Lyau 19:37.7. 2. Miles Marshall 21:32.4. 3. Nirjher Simlote 25:54.4. 55-59: 1. Ted Leon 21:54.5. 2. David Christopher 22:03.7. 3. Craig Knohl 23:13.0. 60-64: 1. Kazuo Doki 25:20.1. 2. Tom Clark 33:54.0. 65-69: 1. Clarence Fune 26:02.8. 2. Carter Eltzroth 28:54.4. 3. Christopher Mewhort 40:26.6. 70-74: 1. Jack Doherty 33:49.7. 2. Michael Pietrusewsky 34:57.3. 75-79: 1. Bob Gardner 31:33.1. 80-84: 1. Bill Cunningham 34:03.0. 2. Kit Smith 39:43.2.

WATER POLO
ILH Boys All-Stars
DIVISION I
Player of the Year: Ethan Walter, Punahou, Sr.
Coach of the Year: Kenneth Smith, Punahou
First Team
Amos Jun, ‘Iolani, Sr.
Kenneth McKinlay, ‘Iolani, Sr.
Ethan Ho, Kamehameha, Sr.
Hayden Comerford, Punahou, Sr.
Bryce Meichtry, Punahou, Sr.
Titan Mitchell, Punahou, Sr.
Colt Correa, Mid-Pacific, Sr.
Second Team
Kaiminaauao Medina, Kamehameha, Sr.
Nathaniel Barton, Le Jardin, Sr.
Benjamin Cook, Le Jardin, Sr.
Michael Petrides, Mid-Pacific, Jr.
Schuyler Cole, Punahou, Sr.
Jason Hiremath, Punahou, Jr.
Cian Ying, Punahou, Sr.
Honorable Mention—‘Iolani: Reyn Tyler Saoit, Sr. Kamehameha: Kaethen Kahana, Sr.; Josiah Hernandez, Jr. Le Jardin: Joseph Lyons, Jr.; Grant Schaefer, Sr. Mid-Pacific: Benjamin Guthrie, Sr.; Landon Hayashi, Sr.; Avi Laird, Sr.; Toby Yoshida, Sr.
Division II
Player of the Year: Kanoaokalani Geske, Punahou, Sr.
Coach of the Year: Anthony Cabrera, Kamehameha
First Team
Carter Kojima, ‘Iolani, So.
Heiarii Weza, Kamehameha, Sr.
Julian Williams, Kamehameha, Sr.
T
ahitoa Louis-Perkins, Kamehameha, So.
Luke Peters, Punahou, Jr.
Maximus Chang, Punahou, Fr.
Austin Sunn, Kamehameha, Jr.
Winston Ako, Punahou, So.
Second Team
Mitchell Estores, Kamehameha, Fr.
Kanaipono Tapia, Kamehameha, Fr.
Luke Faurot, Le Jardin, Jr.
Scott Parrish, Le Jardin, So.
Jacob Savage, Punahou, Sr.
Jesse Brodkin, Punahou, Jr.
Hayden Lambeth, Mid-Pacific, So.
Honorable Mention—‘Iolani: Conner Kojima, So.; Ian Roney, So. Mid-Pacific: Griffin Anderson, So.; Kainoa Chong-Gangl, So.; Beau Hitomi, So.; Hobey Moss, Fr. Punahou: Kekai Delmendo, Fr.

 

Click here to see our full coverage of the coronavirus outbreak. Submit your coronavirus news tip.

Be the first to know
Get web push notifications from Star-Advertiser when the next breaking story happens — it's FREE! You just need a supported web browser.
Subscribe for this feature
Comments (0)

By participating in online discussions you acknowledge that you have agreed to the Terms of Service. An insightful discussion of ideas and viewpoints is encouraged, but comments must be civil and in good taste, with no personal attacks. If your comments are inappropriate, you may be banned from posting. Report comments if you believe they do not follow our guidelines.

Having trouble with comments? Learn more here.

Scroll Up